Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Αλίαρτος 64-53

mpasket aliartos

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ η ΑΕΕΠ Χαλκίδας, που με πολύ καλή άμυνα εξασφάλισε από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας στο σκορ, φτάνοντας τελικά στη νίκη απέναντι στην Αλίαρτο, με 64-53!

Το ”κλειδί” της νίκης για τους γηπεδούχους, ήταν πρώτη περίοδος, καθώς το 17-4 του 10′ ήταν μια διαφορά στο σκορ που παγιώθηκε στο υπόλοιπο του ματς.

Η Αλίαρτος ήταν μαχητική, όπως αναμενόταν, αλλά η ΑΕΕΠ Χαλκίδας με την εμπειρία των παικτών της, χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, διαχειρίστηκε το ματς και τελικά έφτασε στη νίκη με +11 πόντους.

Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 32-22, στο 25′ ξέφυγαν με 41-26 και με 52-35 στο 30′ για να φτάσουν τελικά δίκαια στο 64-53.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σοφόπουλος-Νικολιάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-4, 32-22, 52-35, 64-53.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 17 (4), Τσακός 8 (1), Δεμερτζής 2, Κολοβός 17 (1), Μπαλάνος 3 (1), Αγγελέτος 2, Κωνσταντόπουλος 4, Σπανός 6, Αγκαλίου 4, Ρουμπής 2, Τσαούσης, Δενδρινός.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας Γ. 6, Τζανόπουλος, Τσέκος 15 (1), Κατσιμίχας Π. 2, Σκυριανός 2, Τζαβαρίνης, Σταγκίδης 7 (2), Λάζαρης 4, Βλαχογιάννης 12 (2), Πανδής 4, Παπαποστόλου 1, Χρυσοβέργης.